NAŠA MALA KNJIŽNICA
http://www.nasamalaknjiznica.si/sl/
Projekt Naša mala knjižnica je namenjen promociji bralne kulture ter promociji evropskih avtorjev in ilustratorjev, ki so dobro uveljavljeni v domovini, a ne nujno v drugih evropskih državah. V KUD Sodobnost International so se tako kot njihova partnerja, poljska založba Ezop in litovska Nieko rimto, soočili s problemom, kako predstaviti slovenske najboljše avtorje na širšem evropskem trgu. Za širitev naše književnosti prek državnih mej so izbrali bralni projekt Naša mala knjižnica, ki ga v Sloveniji uspešno izvajajo že sedmo leto. Vsaka od treh založb prispeva dve izmed svojih najboljših del za otroke, tako da je v projekt vključenih deset avtorjev in ilustratorjev. Vse knjige bodo prevedene v dva tuja jezika ter vključene v Ustvarjalnik, ki ga bodo natisnili v vseh treh jezikih. Ustvarjalniki bodo odigrali glavno vlogo pri motiviranju šolskih otrok za branje visoko kakovostnih knjig ter izboljševanje njihovega poznavanja Slovenije, Litve in Poljske.
S projektom Naša mala knjižnica želi KUD Sodobnost pripomoči k bolj povezanemu knjižnemu trgu ter ustvariti nove možnosti za povezovanje. Premagati želijo razdrobljenost evropskega trga, ki je posledica posameznih jezikov in kulturnih razlik med državami članicami.
V projekt želijo vključiti veliko otrok in s tem postaviti močne temelje za razvoj bralne kulture v prihodnosti. Njihova ciljna publika so šolski otroci. Želijo si, da jih bodo Ustvarjalniki motivirali za branje visoko kakovostnih knjig, vključenih v projekt, in hkratno spoznavanje skupne evropske dediščine.
NEON-PROGRAM ZA PREVENTIVO NASILJA IN ZLORABE OTROK
Program NEON ponudi pozitiven način za obravnavo resnih in zahtevnih tem, kot sta nasilje in spolna zloraba. Je del programa Varni brez nasilja in je nadgradnja programa CAP, ki ga v Sloveniji v vrtcih izvaja od leta 2000. Osnovno sporočilo programa otrokom in odraslim je, da imajo otroci pravico da so: VARNI, MOČNI, SVOBODNI.
Cilj programa je krepiti varovalne dejavnike otrok, da bi se znali in zmogli ustrezno odzvati in da bi bili varni pred nasiljem, zlorabo.
Otroci se seznanijo in učiji:
- o pravicah vseh otrok, da so varni, močni in svobodni,
- o tem, kako prepoznati potencialno nevarne situacijenasilja, zlorabe in kako se nanje samozavestno odzvati,
- veščin samozavestnega in odločnega vedenja,
- o tem, kako pomembna je pomoč in podpora vrstnikov
- o tem, kako povedati o izkušnji nasilja ali o svoji stiski odrasli zaupni osebi
Program se izvaja samo v starejši skupinah otrok, starosti 5-6 let.
PROJEKT EKOŠOLA
Program Ekošola je mednarodno uveljavljen program celostne okoljske vzgoje in izobraževanja, namenjen spodbujanju in večanju ozaveščenosti o trajnostnem razvoju med otroki, učenci in dijaki skozi njihov vzgojni in izobraževalni program ter skozi aktivno udejstvovanje v lokalni skupnosti in širše.
Vsebine in projekti v programu so namenjeni vključevanju, popestritvi in nadgranji kurikuluma za vrtce. Z njimi dajemo okvir za trajnostno delovanje vrtca, pri čemer jih individualno prilagodimo in uskladimo z lastnimi smernicami.
Naš glavni cilj je spodbujanje raziskovanje, opazovanje, predstavljanje, povezovanje in uvajanje pozitivnih sprememb.
Teme in vsebine programa so skladne s smernicami FEE (Mednarodne fundacije za okoljsko izobraževanje) in mednarodnim programom Eco-Schools International, ki deluje po metodologiji sedmih korakov. Z delom po sedmih korakih programa Ekošola naš vrtec v posameznem šolskem letu pridobi oziroma ohrani mednarodno uveljavljen okoljski znak ZELENA ZASTAVA.
V projekt so vključene vse skupine v vrtcu, zaposleni in zunanji sodelavci.